Rezervasyon Sorgula Kazım Karabekir Cad. No:54/B BORNOVA - İZMİR 0232 388 30 33

Uçaklı GAP & DİYARBAKIR Turu

Adana, Antakya, Gaziantep, Kahramanmaraş, Atatürk Barajı, Harran, Göbeklitepe, Şanlıurfa, Mardin, Midyat, Diyarbakır

%18 indirim

5500.00 4500.00 'dan
Başlayan Fiyatlarla..Konaklama
4
Ulaşım Şekli
uçaklı
Tur Süresi
4 gece 5 gün
Tarihler
Hareket Noktaları
detaylarda
Kişi Başı 4500.00 'dan
Başlayan Fiyatlarla..
Ayrıntılı bilgi için 0545 388 30 35

Talep Formu

DETAYLAR

Uçakla GAP Rüyası & Diyarbakır Turları, Adana başlar Tur Programı

 

İzmir AdanaMardin İzmir Uçuşu (SunExpress Hava Yolları)


2 Ayrı Şehre Uçuş Ayrıcalığı ile Zamanınız Yollarda Geçmesin!​

 

Uçakla GAP RÜYASI & DİYARBAKIR Turları

 

4 GECE 5 GÜN

 

Mezopotamya ‘nın Efes ‘i sayılan büyülü şehir; DARA,
Serin ve Berrak Suları ile adeta çölde bir vaha denilebilecek güzellikteki; BEYAZSU,
Gastronomi ve Tarih’in En Önemli Merkezlerinden; HATAY,
Tarih ve Kültürel zenginlikleriyle kendisine hayran bırakan Gazi Şehrimiz; GAZİANTEP,
Güneydoğu Anadolu ‘nun En Çok Merak Edilen Dondurması ile meşhur; KAHRAMANMARAŞ,
Gökyüzüne yakın krallık Kommagene Krallığı'nın tahtı; NEMRUT DAĞI,
Güneydoğu'nun "saklı cenneti", sakin ve huzur veren özelliğiyle Cittaslow Kenti; HALFETİ,
Peygamberler Şehri, "Şanlı " unvanıyla onurlandırılan; ŞANLIURFA,
Tarih’in En Eski yerleşimlerinden ve ilk İslam Üniversitesinin yer aldığı; HARRAN,
12.000 yıllık tarihi ile tarihin sıfır noktası; GÖBEKLİTEPE,
Farklı kültür ve inanca sahip farklı dilleri konuşan insanların hoşgörü içinde yaşadığı; MİDYAT,
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Surları, Nazlı Kızımız Dicle'nin kenarında çölün ortasında, vaha gibi duran Hevsel Bahçeleri ile tarihi ve kültürel değerleri ile görenleri şaşırtan, eskinin "Taşı Kara, Bahtı Kara "şehri; DİYARBAKIR,
Taşların dile geldiği Güneşin Ülkesi, Mezopotamya'nın denizi; MARDİN,
Güneydoğu Anadolu ‘nın En Önemli Turizm Merkezleri Bir Araya Geldi…

 

 

PROGRAM

1. Gün:

İzmir, Adana, Hatay, Gaziantep, Gaziantep Zeugma Müzesi, Gaziantep Tarihi Çarşıları, Gaziantep

 

Acentamızın 1 Gün evvel bildireceği saatte Sabah İzmir Adnan Menderes Havalimanı ‘nda buluşuyoruz. Bagaj ve check in işlemlerimizi tamamlıyoruz. SUNEXPRESS HAVA YOLLARI ‘na ait XQ9006 sefer sayılı Saat: 06.45 uçuşu ile kendini SEYHAN NEHRİ ’ne yaslamış; Toros Dağları’nın güneyinde verimli Çukurova ’nın toprakları üzerinde kurulmuş, Ülkemizin en büyük kentlerinden birisi olan ve adını da Uranos ’un oğlundan alan ADANA ’ya ulaşıyoruz.

Seyhan Nehri’nin iki yakasına kurulmuş 33 hektar büyüklüğündeki MERKEZ PARK ’ı görüyor ve Türkiye’nin en büyük camisi SABANCI MERKEZ CAMİ ’ni ziyaret ediyoruz.

İhtişamı karşısında bizleri büyüleyecek farklı bir atmosfere götürecek bu olağanüstü yapının ardından yine görkemine hayran kalacağımız başka bir yapı olan Adana’nın simgelerinden TAŞKÖPRÜ ’ye gidiyoruz. 

SEYHAN NEHRİ ’nin AKDENİZ ’e doğru olan uzun yolculuğunda bizler de onu yalnız bırakmıyor ve bu anların anılarımıza yansıması için fotoğraflarımızı çektikten sonra HATAY için hareket ediyoruz.

Ulaştığımızda Lübnan Dağları’ndan doğup Samandağ’a doğru yoluna devam eden; tersine akıyormuş gibi göründüğü için de ASİ ismini alan ünlü nehrimizin kenarında kurulmuş ANTAKYA ’yı keşfe çıkıyoruz.

Hz. İsa’ya inanlara ilk kez “Hristiyan” adının verildiği St.PIERRE KİLİSESİ  ile başladığımız ziyaretimiz sırasında panoramik olarak Antakya’yı görüntüleme fırsatı yakalıyoruz. Ardından muhteşem eserlerine tanıklık edeceğimiz ANTAKYA MOZAİK MÜZESİ sonraki durağımız oluyor.

Enerjimizi toplamak ve yöreye özgü lezzetlerin tadına bakmak için vereceğimiz öğle yemeği molası ile ANTAKYA MUTFAĞI ’nı da yakından tanıyoruz.

Sonrasında bir zamanların meşalelerle aydınlatılan sütunlu caddesinin; şimdiki ismiyle KURTULUŞ CADDESİ ’nin öyküsünü dinleyerek geçtiğimiz caddede; Anadolu’nun en eski camilerinden HABİB-İ NECCAR CAMİ ve TÜRBESİ ’ni ziyaret ediyoruz.

Dinlerin buluştuğu kent Hatay’da SARIMİYE (SERMAYE) CAMİ ile sırt sırta vermiş KATOLİK KİLİSESİ ’nin tarihten sayfalar anlatır gibi kardeşçe duruşlarına tanıklık ettikten sonra, Antakya’nın o kendine özgü daracık sokaklarında ilerliyor ve evlerini (eski ZENGİNLER MAHALLESİ) görüyoruz.

Sonrasında Güneydoğu Anadolu’nun en büyük, Türkiye’nin 8.ili ve Milli Mücadelemiz sırasında destan yazan “Gazi” ünvanlı şehrimiz GAZİANTEP ’e doğru hareket ediyoruz.

Ulaştıktan sonra otelimize yerleşiyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz.  

 

2. Gün:

Gaziantep, Kahramanmaraş, Kahta, Karakuş Tümülüsü ve Cendere Köprüsü, Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman

 

Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra, Dünyanın en büyük Mozaik Müzelerinden birisi olan; Birecik Barajı suları altında kalan Zeugma Antik Kenti’nin muhteşem mozaiklerinin de sergilendiği, dünya standartlarında müze olma özelliği ile de ön plana çıkan GAZİANTEP ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ’ ne gidiyoruz.

Ardından müdavimlerini; şairlerin, yazarların ve düşünürlerin oluşturduğu, Antep Harbi’nden Tasavvuf Söyleşilerine kadar pek çok sohbete tanıklık eden Türkiye’nin en eski kahvehanelerinden ünlü TARİHİ TAHMİS KAHVESİ ’e gidiyoruz.

Kahvelerimizi içtikten sonra, Baklavacılar ve Fıstıkçıların eşlik ettiği sokaklar boyunca yürüyerek; ALMACI PAZARI ’nı, BAKIRCILAR ÇARŞISI ’nı, ZİNCİRLİ BEDESTEN ’i, ALAÜDDEVLE CAMİ ’ni, KARAGÖZ CAMİ ’ni, NURİ PAŞA CAMİ ’ni görerek, KAHRAMAN unvanıyla onurlandırılan kentimiz KAHRAMANMARAŞ için hareket ediyoruz.

Kahraman Maraşlıların canları pahasına kendilerini siper ederek, bu cennet vatanı bizlere emanet ederken yaptıklarını rehberimizden dinliyor ve bu vesile ile tüm şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Panoramik yapacağımız turla; şehrin tam merkezinde en yüksek noktasına kurulan, tüm kente hakim, Hititler ’den bu yana pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan KAHRAMANMARAŞ KALESİ ’ni, TAŞ MEDRESE ve ULU CAMİ ’yi görüyoruz.

Ardından Kentle özdeşleşmiş SÜTÇÜ İMAM ANITI ’nda hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra, KAHRAMANMARAŞ DONDURMASI ’nı yerinde yemek için YAŞAR PASTANESİ ’ne gidiyoruz. Sonrasında güzel kentimize veda ederek, KAHTA ’ya doğru yol alıyoruz.

Bizi bekleyen minibüslerdeki yerlerimizi aldıktan sonra, muhteşem bir deneyim için hareket ediyoruz.

İlk durağımız olan Antik Cabinas Çayı üzerinde kurulu CENDERE KÖPRÜSÜ ve KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ ’nde kısa fotoğraf molaları verdikten sonra, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki NEMRUT DAĞI ‘nın gizemli dünyasına olan yolculuğumuza başlatıyoruz.

Yaklaşık 2150 mt yüksekliği ile Dünyanın en yüksek Açıkhava Müzesi ve 8.Harikası olan Nemrut Dağı’nda, 2000 yıldır güneşin doğuşu ve batışını, bu yükseklikten izleyen dev heykelleri görerek, güneşin dağı selamlamasına bizler de tanıklık ediyoruz.

Antik dünyanın küçük ama inanç, kültür ve geleneklerinin bütünleştiği Krallığı KOMMAGANE ’nin sırlarla dolu dünyasına yaptığımız bu yolculuğun ardından Nemrut’a veda ederek, ADIYAMAN ’a gidiyoruz.

Akşam yemeğimizi aldıktan sonra odalarımıza yerleşiyor ve konaklıyoruz.

 

 

Nemrut Turu Önemli Bilgilendirme: Tüm koşullar eksiksiz sağlanmasına rağmen Günlerin Kısalması, Yol yoğunluğu ve ön görülemeyen sebeplerle Gün Batımı 'na yetişilemezse eğer Gün Doğumu olarak program revize edilebilir.

Ayrıca bu tur yazın bile olsa Nemrut Dağı çok soğuk olacağından Atkı, Eldiven, Bere ve Mont almanızı öneriyoruz. 3. Gün:

Atatürk Barajı Seyir Terası, Halfeti, Şanlıurfa (Sıra Gecesi)

 

Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra GAP Projesinin en önemli yapısını oluşturan ATATÜRK BARAJI ’na gidiyoruz. SEYİR TERASI ’nda vereceğimiz kısacık molanın ardından Fırat’ın suları altındaki Saklı Cennetin Kayıp Kenti HALFETİ ’yi keşfe gidiyoruz.

Sakin (CITTASLOW) Kentimizin, geçmişten günümüze olan hikâyesini; BİRECİK BARAJI ’nda yapacağımız tekne turumuz(ekstra) sırasında dinliyoruz.  Sular altında kalan evlerini, ağaçlarını hatta camilerini izlerken hep birlikte bir zamanların Halfeti’sini hayal ediyoruz.

Öykünün sonunda “Fırat’ın suyundan, Halfeti’nin havasından ve toprağından ayırmayın beni diyen!” Dünyaca ünlü SİYAH GÜL ’ün yetiştiği topraklardan ayrılarak, ŞANLI şehrimiz ŞANLIURFA için hareket ediyoruz.

Özgün lezzetleri tatma imkanı bulduğumuz öğle yemeği molası sonrası ise adını sıcak havasından alan HARRAN ’a gidiyoruz.

Bölgenin iklim ve doğasıyla uyumlu, kendine özgü HARRAN EVLERİ ’ni ziyaret ederken, HARRAN KALESİ ’ni, SURLAR ’ını ve tarihin en eski İSLAM ÜNİVERSİTESİ ’ni görüyor ve aracımıza geçiyoruz. Ardından Şanlıurfa merkezdeki gezimize yürüyerek başlıyoruz. 

BALIKLI GÖL (Aynzeliha ve Halil-ür Rahman Gölleri), RIZVANİYE CAMİ (Zulümiye Cami), MEVLİD İ HALİL KÜLLİYESİ VE HZ. İBRAHİM MAĞARASIHALİL-ÜR RAHMAN CAMİ ‘ni ziyaret ettikten sonra otelimize geçerek yerleşiyoruz. Akşam için hazırlandıktan sonra (ekstra) SIRA GECESİ ‘ne katılan misafirlerimiz ile geleneksel restoranımıza gidiyoruz.

Bu akşam otelde yemek almıyoruz, SIRA GECESİ tercih etmeyen misafirlerimiz ise URFA ‘nın geleneksel mutfaklarının, kebaplarının tadına bakma fırsatı yakalayabilirler. 

SIRA GECESİ Tercih eden misafirlerimiz ise; Ariflerin söze geldiği, çırakların dize geldiği, şiirlerin saza geldiği SIRA GECESİ ’ne gidiyoruz.

Akşam yemeğimizi müzik eşliğinde keyifle tamamladıktan sonra, otelimize dönüyoruz. Konaklama ŞANLIURFA ‘daki otelimizde. 

4. Gün:

Göbeklitepe, Diyarbakır, Ulu Cami, Hevsel Bahçeleri, Kasımiye Medresesi, Deyrulzaferan Manastırı, Mardin

 

Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra, günümüzden yaklaşık 12.000 yıl öncesine gidiyoruz. GÖBEKLİTEPE ’nin heyecan veren, bilinen ve bilinmeyenlerine doğru zaman tünelinde birlikte yolculuk yapıyoruz.

İnsanoğlu ’nun gözlerini ilk kez dünyaya açtığı tahmin edilen ve Dünya’nın İlk Tapınağı olan, Dünya’nın nefesini tutarak gelişmelerini izlediği bu noktadaki ziyaretimizin ardından bu kez de DİYARBAKIR ’a doğru yola çıkıyoruz.

 Çin Seddi’nden sonra dünyada korunagelmiş en uzun 2.yapı olan DİYARBAKIR SURLARI ’na ve şehre bizler de “Hoş bulduk !..” diyor ve kenti gezmeye başlıyoruz. Kendisinden önce şarkısı gelen şanslı yapılardan birisi olan MARDİN KAPI ’dan kuşbakışı gördüğümüz HEVSEL BAHÇELERİ ’nin çölün ortasındaki vaha gibi duran güzelliğine hayran kalırken, yönümüzü sur içine çeviriyor ve şehre girerek DÖRT AYAKLI MİNARE (ŞEYH MUTAHHAR CAMİİ)’ne gidiyoruz.

Sonrasında tarihi ve ihtişamı ile büyüleyecek bir başka önemli yapı ULU CAMİ ’yi ziyaretimiz sonrası CAHİT SITKI TARANCI EVİ ’ne gidiyoruz.

Minik bir çay kaçamağı yaparak TARİHİ HASAN PAŞA HANI ‘nda kullanacağımız serbest zaman sonrası buluşarak DAĞ KAPI ’ya gidiyor ve bizi bekleyen aracımıza geçiyoruz. Sonrasında Taşların Dile Geldiği Güneş’in Ülkesi MARDİN ‘e ulaşıyor ve DEYRUL ZAFARAN MANASTIRI ’na gidiyoruz. 

MOR HANANYO KİLİSESİ, AZİZLER EVİ, MERYEM ANA KİLİSESİ ve GÜNEŞ TAPINAĞI ’nı gördükten sonra, şehre dönerek birçok modacının gözde defile mekanı olarak seçtiği KASIMİYE MEDRESESİ ile şehir gezimize başlıyoruz.

Bir zamanların çok önemli eğitim merkezlerinden birisi olan medresenin, hüzünlü hikayesinin eşlik ettiği tasavvuf öğretisinin en güzel örneğine ev sahipliği yapan yapıyı ziyaretimizin ardından şehir gezimiz için hareket ediyor ve 1.Caddeye ulaşıyoruz.

 Yapacağımız yürüyüş sırasında; panoramik olarak ŞEYH ÇABUK CAMİİ ’ni, ESKİ SÜRYANİ KATOLİK PATRİKHANE BİNASI ’nı, CUMHURİYET MEYDANI ’nı, MARDİN MÜZESİ ’ni, Mardin evlerini ve sokaklarını, çarşılarını, pasajlarını görüyor ve ULU CAMİ ’yi ziyaret ediyoruz.

Dönüşümüzü yine 1.Cadde üzerinden gerçekleştirirken KASIM TUĞMANER CAMİ, TUĞHAN, ŞAHKULUBEY KONAĞI ’nı gördükten sonra, günü sonlandırıyor ve otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama MARDİN ‘deki otelimizde.5. Gün:

Kızıltepe, Dara, Nusaybin, Beyazsu, Midyat, İzmir

 

Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra Kızıltepe üzerinden Mezopotamya’nın Efes’i DARA ANTİK KENTİ ’nde geçmişe doğru yolculuk yapıyoruz.

Bir zamanların askeri garnizon kentinin kale, köprü, su kanal ve sarnıçları, kilise, arasta, saray, çarşı, zindan, tophane, kaya mezarları ve sivil yerleşim birimlerinden günümüze kalanları incelerken, yeniden diriliş ayinlerini belki de hayal ediyor ve zihnimizde mekanla buluşturuyoruz.

Hafızalarımıza ve makinelerimize yeni kareler ilave ettiğimiz bu güzel ziyaret sonrası, ister tatil beldesi deyin, isterseniz mesire alanı BEYAZSU ’ya gidiyoruz.

Mezopotamya’nın ortasında yeşil ve suyun can verdiği güzel bir mekânda kısa bir kahve molası sonrası Mezopotamya’nın ortasında yeşil ve suyun can verdiği güzel bir mekânda kısa bir kahve molası sonrası film platolarının gözde mekânı MİDYAT ’a ulaştığımızda; “Sokaklarında yürümezseniz Midyat’ı anlayamazsınız !..” diyor ve DEVLET KONUKEVİ ’ne gidiyoruz.

 Dileyen yolcularımız burada; yakın zamanda çekilen “Sıla” filmiyle ününe ün katan konağı ziyaret edebilir, dileyen yolcularımız da gümüş alışverişi yapabilirler. Böylece turu tamamlıyor ve MARDİN HAVALİMANI ’na ulaşıyoruz.

Bagaj ve check in işlemlerimizi tamamladıktan sonra SUNEXPRESS HAVA YOLLARI ‘na ait XQ9197 sefer sayılı 18.15 uçağı ile aklımızı, gönlümüzü ve anılarımızı Güneydoğu kentlerinde bırakarak İZMİR ‘e uçuyoruz. Bir başka yolculukta karşılaşmak dileği ile vedalaşıyoruz.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • SunExpress Hava Yolları ile İzmir Adana gidiş, Mardin İzmir dönüş Uçak Biletleri
 • Turizm Belgeli Araçlarla Ulaşımlar ve Tüm Turlar
 • Oteller ’de 3 GECE Yarım Pansiyon, 1 GECE Oda Kahvaltı (Urfa) Olmak Üzere 4 GECE Konaklama
 • Oteller ’de 3 Akşam Akşam Yemeği (Urfa Hariç)
 • Oteller ‘de 4 Sabah Kahvaltısı
 • Diyarbakır & Dara Antik Kenti & Beyazsu Gezileri Ayrıcalılığı
 • GEZİPORT Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • GEZİPORT Güvencesi
 • Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortası
 • (+65 Yaş Üzeri +40 TL Fark ödemektedir.)

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Müze ve Ören yeri, Milli park Giriş Ücretleri
 • Öğle Yemekleri, Molalar
 • Nemrut Dağı ‘na Ulaşım (Minibüslerle…)
 • Geleneksel Urfa Sıra Gecesi (Akşam Yemekli, İkramlı)
 • Halfeti Tekne Turu Aktivitesi (İsteğe bağlı…)
 • Ekstra aktivitelerin fiyatları sürekli değişiklik gösterdiği için fiyatları belirtilememiştir. Acentamızdan satış temsilcisinden tura çıkmadan net bilgi alabilirsiniz.

TUR HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ

05.45 - İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar