Rezervasyon Sorgula Kazım Karabekir Cad. No:54/B BORNOVA - İZMİR 0232 388 30 33

İzmir Çıkışlı Otobüslü Gap Turları

İZMİR ÇIKIŞLI GAP TURU

%6 indirim

3950.00 3700.00 'dan
Başlayan Fiyatlarla..Konaklama
Bölgenin en iyi otellerinde konaklama
Ulaşım Şekli
Otobüs
Tur Süresi
7 Gün
Tarihler
Hareket Noktaları
Detaylarda...
Kişi Başı 3700.00 'dan
Başlayan Fiyatlarla..
Ayrıntılı bilgi için 0545 388 30 35

Talep Formu

DETAYLAR

TUR PROGRAMI

 

1.Gün

İZMİR-ADANA-SABANCI CAMİİ-TAŞKÖPRÜ-SEYHAN-GAZİANTEP-ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ

Sizleri belirlediğimiz güzergahlardan aldıktan hemen sonra Afyon-Konya-Pozantı güzergahından Pozantı’da alacağımız ekstra kahvaltı sonrası Büyüleyici Gap turumuzun ilk durağı olan Akdeniz’in güzide kenti ADANA’ya varıyor ve gezimize başlıyoruz. Seyhan Nehri üzerine yaptırılan Sabancı Merkez Camii ve 12 gözlü taş köprü gezilerimizin sonunda Adana’dan ayrılıp. Gaziantep’i gezmeye başlıyoruz. 8 Şubat 1921 tarihinde "Gazi" unvanı verilen Gaziantep’te, ilk durak noktamız Bakırcılar Çarşısı, Yemeniciler Arastası, Almacı Pazarı ve Tahmis Kahvehanesini göreceğiz. Burada vereceğimiz serbest zamanda Menengiç Kahvesi içebilir, Fıstık, Bakır ve Yemeni alışverişi yapabilirsiniz. Gaziantep tarihi çarşı gezilerimizi tamamladıktan sonra, Emine Göğüş Mutfak Eserleri Müzesi ve Hamam Müzesi gezilerimizi gerçekleştiriyoruz. Sonrasında ise Gaziantep’in meşhur lezzetlerinin tadına bakabilmeniz için sizlere serbest zaman veriyoruz. (Ekstra) Öğle yemeği molası sonrasında Türkiye’de Baklava denince ilk akla gelen şehir olan Gaziantep’te, yörenin en meşhur baklavacılarından birinin imalathanesini geziyor ve sizlere muhteşem baklavalardan alma şansı veriyoruz.Bir sonraki durağımız Büyük İskender tarafından geçit yeri anlamında isimlendirilen ZEUGMA’dan çıkartılan mozaiklerin sergilendiği Zeugma Mozaik müzesi oluyor. Sonrasında ise Otelimize geçip günün yorgunluğunu ve yol yorgunluğunu üstümüzden atmak üzere otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği otelimizde. 

2.Gün

 GAZİANTEP-HALFETİ-RUMKALE-HARRAN-ŞANLIURFA-BALIKLIGÖL

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Fırat nehri üzerinde bir kısmı sular altında kalan Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz. Bizi bekleyen özel teknemizle Birecik baraj gölü üzerinde birbirinden güzel manzaraların eşliğinde yaklaşık bir saat sürecek tekne turumuza başlıyoruz. Tekne turumuz esnasında ilk dikkatimizi çeken Fırat nehri ile Merziman Çayı’nın birleştiği noktada kurulan heybetli Rumkale oluyor. Kalenin ardından bir zamanlar yaşam alanı olarak kullanılmış mağara evleri ve önemli bir kısmı sular altında kalmış olan Savaşan köyünü, sular altında kalan caminin suların üzerinde kalan tek kısmı olan minaresini görüp fotoğrafladıktan sonra tekrar otobüsümüzle buluşup Harran’a doğru yola çıkıyoruz. Kentin meşhur Konik kubbeli evlerinden olan Kültür Evi'ni ziyaretimiz sonrası Şanlıurfa'ya gelerek peygamberler şehri Şanlıurfa’yı tanımaya başlıyoruz. Helenistik dönemin meşhur Edessa kenti olan ve Hristiyan resim sanatı üzerinde büyük etkisi olan kutsal mendil olayında önemli rolü olan Abgar Krallığı’nın başkenti olan Şanlıurfa’da Hz İbrahim’in Nemrut tarafından ateşe atıldığına inanılan Balıklıgölü, az ilerisindeki Ayn Zeliha gölünü, Rızvaniye camisini ve Hz İbrahim’in doğduğu mağara olarak bilinen mağarayı görüyor sonrasında günü tamamlamak için otelimize yerleşiyoruz. Dileyen misafirlerimiz ile yöreye özgü, namı Dünya'ya yayılmış olan yemekli Urfa Sıra Gecesi'ne katılıyoruz.

3.Gün

GÖBEKLİTEPE - MARDİN MÜZESİ - KIRKLAR KİLİSESİ - ULUCAMİ- KASİMİYE

Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra Daha sonrasında insanlığın bilinen ilk mabedine, Göbeklitepe’ye doğru yola çıkıyoruz. 1996 yılında kazı çalışmaları başlayan Göbeklitepe’nin Neolitik dönem insanının kutsal tapım merkezi olduğu bilinmektedir. Buradaki tapınakları görüp Göbeklitepe hakkında rehberimizden bilgi aldıktan sonra müze kent Mardin’e ulaşıyoruz. Buradaki ilk durağımız 1895 yılında Antakya Patriği Behnam Bani tarafından Katolik Süryani Patrikhanesi olarak yaptırılan binada bulunan Mardin Müzesi oluyor. Başta Girnevaz höyüğü olmak üzere kent çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda bulunan Tunç Çağı’ndan Osmanlı dönemine kadar çok geniş bir zaman dilimine ait olan çeşitli eserlerin sergilendiği müzenin Etnografya salonunda ise özellikle bir sonraki gün ziyaret edeceğimiz Midyat’ta köklü bir geçmişe sahip olan gümüş işçiliği örnekleri dikkat çekmektedir. Müzenin ardından Mardin’in dar sokaklarında yapacağımız yürüyüşümüzde Mor Behnam Kilisesi’ne gidiyoruz. Kırklar Kilisesi olarak da bilinen bu kiliseyi görüp Hristiyanlıkta önemli yeri olan Kırk şehitlerin hikayesini dinledikten sonra kent dokusunun önemli bir unsuru olan Abbara örneklerini, Artuklu mimarisinin en önemli eseri olan Mardin Ulucamisini gördükten sonra Mardin’in ‘Mimar Sinan’ı olarak bilinen Mimarbaşı Lole Serkis Gizo tarafından yapılan PTT binasını ve minaresi yine Lole tarafından yapılmış olan Şehidiye camisini gördükten sonra yörenin meşhur kahvelerini ve badem şekerlerini ve Süryani şarap alışverişimizi yapıyoruz ve aracımızla buluşup Kasımiye Medresesi’ne gidiyoruz. İki katlı ve Açık Avlulu Medrese tipinin en güzel örneklerinden olan Kasımiye medresesini gezip özellikle de ana eyvanda bulunan çeşmeden, avlusunda bulunan havuza akan suyun hikayesini rehberimizden dinliyoruz. Bir sonraki durağımız olan Meryem Ana Kilisesi, Süryani Katolik Cemaati'ne aittir. 1986 yılında Antakya Patriği İgnatios Antuhan Semheri tarafından yaptırılan kilisede kemer, yuvarlak taş sütunlar ve avluda korkuluklar yer alır. Patrikhane ise 1895 yılında inşa ettirilmiştir. 1988 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen patrikhane, restore edilerek 1995 yılından itibaren müze olarak kullanılmaktadır. Patriğin oturma yeri ile İncil vaiz yeri, üzüm salkımlı motiflerle süslenmiştir. Günümüzü tamamladıktan sonra otelimize yerleşiyor akşam yemeğini otelimizde alıyoruz. 

4.Gün

DEYRULZAFARAN MANASTIRI-MİDYAT-GÜMÜŞÇÜLER ÇARŞISI- TELKARİ ATÖLYESİ

Sabah kahvaltımızı otelde aldıktan hemen sonra ‘Safran Manastırı’ şeklinde Türkçeye çevirebileceğimiz ve 1166 – 1932 yılları arasında Süryani Ortodoks Patrikliği merkezi olan Deyrulzafaran Manastırı oluyor rehberimizin anlatımları ardından Midyat’a gidiyoruz. Günümüzde bir çok dizi de gördüğümüz Midyat Konuk Evi olarak bilinen eski bir Süryani yapısı olan konağı gezdikten sonra Gümüşçüler çarşısında vereceğimiz serbest zamanda dileyen misafirlerimiz bölgenin önemli el sanatlarından olan Telkari gümüş işçiliği örneklerini görüp alışverişlerini yapabilirler. Daha sonra ILISU Barajı'nın yapılması ile birlikte sular altında kalan Hasankeyf'i ziyaret edeceğiz. Ziyarete kapalı olan kalenin diğer ucundaki seyir köşkü olarak yapılan Küçük Saray yapısını aşağıdan panoramik olarak görüp fotoğraflayacağız. Sular altında kalmadan önce taşınan Hasankeyf'in yeni yerleşkesini gördükten sonra kesin olmamakla birlikte belki de Ilısu Barajı üzerinde tekne turu yapma imkânı bulabileceğiz. Daha sonra Batman üzerinden Diyarbakır'a gelerek otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

5.Gün

CAHİT SITKI TARANCI EVİ-ULUCAMİİ-TARİHİ SURLAR-DİYARBAKIR HANLARI

Sabah otelimizde Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Diyarbakır Turuna başlıyoruz. ULU CAMİ, CAHİT SITKI TARANCI’nın dünyaya geldiği ve günümüzde müze olan evini ziyaret ediyoruz. Hasan Paşa Hanı, On Gözlü Köprü, 4 Ayaklı Minare, Kale Surları ve İç Kale ziyaret edildikten sonra Adıyaman Kâhta'ya doğru devam ediyoruz. Kâhta’ya vardığımızda minibüslerimiz bizi bekliyor olacak ve otobüsümüzden ayrılıp minibüslerimize binerek Kâhta ilçesi üzerinden Nemrut dağı milli parkı sınırları içerisinde bulunan Kommagene Krallığı’ndan günümüze kalan en önemli eserleri görmek üzere yola çıkıyoruz . İlk durağımız Kommagene ailesi kadınları için yaptırılan ve önündeki sütun üzerinde bulunan kartal heykeli nedeniyle yöre halkı tarafından Karakuş Tümülüsü olarak adlandırılan mezar yapısı oluyor. Ardından minibüslerimizle Roma İmparatoru Septimus Severus zamanında eski adıyla Chabinas şimdiki adıyla Cendere suyu üzerinde inşa edilen Cendere Köprüsü oluyor. Yaklaşık 1900 yıldır ayakta olan bu köprüyü görüp Septimus Severus ailesiyle olan ilişkisini rehberimizden dinledikten sonra Kommagene Kralları’nın yazlık başkent olarak kullandıkları Arsemia kentinin yakınından geçerek Nemrut Dağı’na ulaşıyoruz. 2150 mt yükseklikteki zirvede Antiochos’un mezarının doğu ve batı taraflarındaki Zeus – Oromasdes, Apollon – Mithras, Herakles – Artagnes, Kommagene – Fortuna tanrılar heykellerini rehberimizin anlatımları ile tanıdıktan sonra GÜN BATIMINI izliyoruz. Gün batımı sonrası minibüslerimize binerek otelimize ulaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

6.Gün

ADIYAMAN-KAHRAMANMARAŞ-ADANA-İZMİR

Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan hemen sonra 1973 yılında Kahraman unvanını alan Kahramanmaraş şehrimize gidiyoruz. Dünyaca ünlü Maraş dondurmalarını tadabileceğimiz Pastanelere gidiyoruz. Sonrasında Maraş çarşılarında serbest zaman veriyoruz. Kahramanmaraş gezimiz sonrası dönüş yolumuz üzerinde olan Adana üzerinden Öğle yemeğimizi alarak İzmir’e dönüş yolculuğumuz başlıyor. Gece saatlerinde İzmir’e vararak siz değerli misafirlerimizle bir daha buluşmak üzere GEZİPORT TURİZM  organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz

 

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Lüx Araçalar ile Ulaşım
 • 5 Gece Bölgenin En Seçkin Otellerinde Konaklama
 • 5 Sabah Kahvaltısı
 • 4 Akşam Yemeği
 • Prof. Kokartlı Rehberlik Hizmeti
 • Zorunlu Seyahat Sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • MÜZE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ
 • OTELLERDE EKSTRA ALINAN YİYECEK VE İÇECEKLER
 • ÖĞLE YEMEKLERİ
 • İLK GÜN SABAH KAHVALTISI
 • HALFETİ TEKNE TURU – (zorunlu değil)
 • URFA YÖRESEL SIRA GECESİ –  (zorunlu değil)
 • NEMRUT DAĞI MİNİBÜS ve GİRİŞ ÜCRETLERİ – (zorunlu değil)

TUR HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ

KALKIŞ NOKTALARI ve SAATLER

 

 • 16:30 F.ALTAY PAMUKKALE YAZIHANESİ ÖNÜ
 • 16:50 ÜÇYOL PAMUKKALE YAZIHANESİ ÖNÜ
 • 17:05 ŞİRİNYER İZBAN ANA CADDE
 • 17:25 KONAK VERGİ DAİRESİ OTOBÜS DURAĞI (KONAK PİER KARŞISI)
 • 17:55 BOSTANLI İSKELE
 • 18:05 KARŞIYAKA ANIT
 • 18:30 BORNOVA EGE ÜNİV. ACİL GİRİŞİ OTOBÜS DURAĞI
 • 19:00 MANİSA (5M MİGROS-İTFAİYE-ESKİ GARAJ)